YCC Past Winners and Composers | Webster University

YCC Past Winners and Composers

2004
Guest Composer:  Dr. Claude Baker
Winners:
Level 1
First Place: Benjamin Hart, St. Peters, MO
Second Place: Andy Oster, Festus, MO
Level 2
First Place: Daniel Godsil, St. Louis, MO
Second Place: Michael Dunsmoor, O’Fallon, MO 

2005
Guest Composer:  Dr. John Cheetham
Winners
Level 1
First Place: Yan Zhu, Brentwood, MO
Second Place: Jack Popper, St. Louis, MO
Honorable Mention: Charlie Capps, St. Louis, MO
Level 2
First Place: Louis Goldford, Ballwin, MO
Second Place: Benjamin Hart, St. Peters, MO
Honorable Mention: Daniel Winfield, St. Charles, MO

2006
Guest Composer:  Dr. James Mobberley
Winners
Level 1
First Place: Jack Hughes, Reston, VA
Second Place: Yan Zhu, Brentwood, MO
Honorable Mention: Gabriel Maichel, St. Louis, MO 
Level 2
First Place: Elizabeth Lim, Cambridge, MA
Second Place: Timothy Eshing, Maryland Heights, MO
Honorable Mention: Adam Schumaker, Elsah, IL

2007
Guest Composer:  Dr. Jared Spears
Winners
Level 1
First Place: Yan Zhu, Brentwood, MO
Second Place: Gabriel Maichel, St. Louis, MO
Honorable Mention: Cole Perkinson, Portland, OR and
Jack Hughes, Reston, VA
Level 2
First Place: Daniel Winfield, O’Fallon, MO
Second Place: Benjamin Hart, St. Peters, MO
Honorable Mention: William Bryant,  Murphysboro, IL and
Matthew Mendez, Cambridge, MA

2008
Guest Composer:  Dr. Dinos Constantinides
Winners
Level 1
First Place: Cole Perkinson, Portland, OR
Second Place: Riley Crabtree, Vancouver, WA
Honorable Mention: Ian Evans Guthrie, Washougal, WA
Level 2
First Place: Kristen Walker, Liberty, MO
Second Place: William Bryant, Murphysboro, IL
Honorable Mention: Marta Sofia Botelho Vieira, Evanston, IL/Portugal 

2009 
Guest Composer:  Dr. Chen Yi
Winners
Level 1
First Place: Jack Hughes, Reston, VA
Second Place: Riley Crabtree, Vancouver, WA
Honorable Mention: Sam Reising, Portland, OR
Level 2
First Place: Anthony Hernandez, Columbia, MO
Second Place: Lauren Wells, Kansas City, MO
Honorable Mention: Cole Perkinson, Portland, OR

2010 
Guest Composer:  Shulamit Ran
Winners
Level 1
First Place: Alexis Lerner, Upper Saddle River, NJ
Second Place: Andrew Stock, St. Louis, MO 
Honorable Mention: Jared W. Hedges, Lindenhurst, IL and
Sidarth Jayadev, Saratoga, CA
Level 2
Co-First Place: Daniel McCallum, London, UK and
Mahlon Berv, Stamford, CT
Honorable Mention: Alexander Blank, Rock Hill, MO  and Riley Crabtree, Vancouver, WA

2011
Guest Composer:  Dr. Stephen Dankner
Winners
Level 1
First Place: Ari Korotkin, Birmingham, MI
Second Place: Eleanor Bragg, Brookline, MA
Honorable Mention: Michael Parsons, Stirling, NJ and 
Felix Jarrar, Bridgeport, CT
Level 2
First Place: Thomas Feng, Fremont, CA 
Second Place: Wesley Devore, Centennial, CO
Honorable Mention: Riley Crabtree, Vancouver, WA

2012
Guest Composer:  Dr. Zack Browning 
Winners
Level 1
First Place: Michael Parsons, Stirling, NJ
Second Place: Stuart Ross Carlson, Dexter, MI
Level 2
First Place: Jack Hughes, Reston, VA
Second Place: Wesley Devore, Centennial, CO

2013-14
Guest Composer:  Dr. Beth Denisch 
Winners
Level 1
First Place: Joseph Jordan, New York City, NY
Second Place (tie): Molly Monahan, Holland, MI and Paul Novak, Reno, NV
Level 2
First Place: Cooper Minnis, St. Louis, MO
Second Place: Gus Knobbe, St. Louis, MO

2014-15
Guest composer:  Dr. Don Freund
Winners
Level 1
First Place:  Paul Novak, Reno, NV
Second Place:  Julia Riew, St. Louis, MO
Honorable Mention:  Molly Monahan, Holland, MI
Level 2
First Place:  Erin Hoerchler, Jefferson City, MO
Second Place:  Gus Knobbe, St. Louis, MO
Honorable Mention:  Kelly Stathis, Poughquag, NY

2015-16 
Guest composer:  Dr. Lansing McLoskey
Winners
Level 1
First Place: Simon Cohen, Chicago, IL 
Second Place: Stella Gitelman Willoughby, Cambridge, MA
Level 2
First Place: Alex Berko, Solon, OH
Second Place: Alex Williams, Columbia, MO

2016-17 
Guest composer:  Elizabeth Ogonek
Winners
Level 1
First Place: Stella G. Gitelman Willoughby from Cambridge, MA 
Second Place:  Li Chibing from Beijing, China
Honorable Mention: Andrew Courtney from Corona del Mar, CA
Level 2
First Place: Alex Williams from Kansas City, MO
and Lucy McKnight from Los Angeles, CA
Honorable Mention: Shiwei Liu from Shanghai, China
Best from St. Louis: Zach Fendelman

2017-18 
Guest composer:  Kyong Mee Choi
Winners
Level 1
Co-1st Place, Solomon Ge, 14, from San Jose CA
Co-1st Place, Bo Huang, 16, Rutherford NJ
Co-2nd Place, Brinson Moore, 15, Greenwood, SC
Co-2nd Place, Avik Sarkar, 16, Chestnut Hill, MA
Level 2
1st Place, Josiah Sprankle, 21, Kansas City, MO
2nd Place, Julian Freyo, 21, Cleveland, OH

2018-19
Guest Composer:  NIloufar Nourbakhsh
Level 1
1st Place: Yusei Hata, 16, New York City, NY 
2nd Place: Caroline Bragg, 15, Brookline, MA 
Level 2
1st Place: Paul Novak, 20, Reno, NV 
2nd Place: Jenny Yao, 18, Cambridge, MA
Honorable Mention: Nathaniel Heyder, 19, Cleveland, OH