Since 2004, the Young Composers Competition has recognized and encouraged the efforts of those between the ages of 12 and 21 who are involved in the creative process of composing music. This program, unique to the St. Louis region, is an open competition which has received submissions nationally and internationally. Each year brings a new nationally known guest composer who is passionate about working with future generations of composers. Past guest composers include Claude Baker, Zack Browning, John Cheetham, Dino Constantinides, Steven Dankner, Beth Denisch, Don Freund, Lansing McLoskey, James Mobberly, Shulamit Ran, Jared Spears, Chen Yi, Elizabeth Ogonek, Kyong Mee Choi, Niloufar Nourbakhsh and Angélica Negrón. 

Eligiblity:

Level I: students ages 12-16
Level II: students ages 17-21

$20.00 Application Fee required

Prize:

  • Public performance of winning compositions by Chamber Project Saint Louis
  • Professional recording of the concert
  • Critique of work and conference with the guest composer
Young Composers Competition logo
Chamber Project logo

Competition Details & Submission Information

FORMAT: Compositions should be for 2 to 7-member music ensembles and 3-15 minutes in length. 

MEDIUM: Traditional manuscript and audio recording or MIDI realization required.

COMPOSITIONS WILL BE EVALUATED ON THE FOLLOWING:
Melody, Harmony, Rhythm, Style, Form, Instrumentation, Labeling, Notation, Musicality

THE PANEL OF JUDGES INCLUDE: Published composer(s) and school/university theory and composition faculty

SUBMISSION DEADLINE:  Oct. 22, 2021. The winners will be announced no later than Jan. 7, 2022.

SUBMISSION GUIDELINES:

  1. Each applicant may submit only one work for consideration.
  2. Compositions must fulfill the formatting and medium requirements listed above.
  3. Compositions must be wholly original works composed by the applicant.
  4. Composition should be performable by university faculty-level professional musicians. Works requiring amplification, computer, tape, or CD are not eligible.
  5. Composer’s name should not appear on the score. Scores should be identified by pseudonym.
  6. Previous first place winners not eligible to enter the competition for one year - exception being if Level I winner aged into Level II for the following year. 

SUBMISSION DEADLINE:  Oct. 22, 2021. The winners will be announced no later than Jan. 7, 2022.

  1. Complete the online entry form. After you have submitted the form you will be directed to pay the entry fee by credit card online. All submissions must be accompanied by payment to be considered.
  2. Upload the computer-engraved score and parts, program notes and composer bio (each 200 words or less) where indicated on the form (ALL IN PDF FORMAT).
  3. Send the link to the Teacher Certification Form to your instructor.
  4. Email audio recording/MIDI realization, in MP3 format to jblackburn77@webster.edu

You will receive an automatic email response if you've completed the entry form correctly. You will also receive email notification when the Teacher Certification Form has been completed by your instructor. THE TEACHER CERTIFICATION FORM MUST BE COMPLETED to be considered.

Guest Composer and Competition Events

Mark Camphouse, Conductor

A product of the rich cultural environment of Chicago, composer-conductor Mark Camphouse was born in Oak Park, Illinois in 1954.  He received undergraduate and graduate degrees in music from Northwestern University where he studied composition with the Alan Stout, conducting with John P. Paynter, and trumpet with Vincent Cichowicz.  A scholarship from the Civic Orchestra of Chicago enabled Camphouse to study trumpet privately for two years with legendary Chicago Symphony Orchestra principal trumpet, Adolph Herseth.

Camphouse began composing at an early age, with the Colorado Philharmonic premiering his First Symphony when he was 17.  His 33 published works for wind band have received widespread critical acclaim and are performed frequently in the US and abroad including prestigious venues as Carnegie Hall, The Kennedy Center, Symphony Center-Chicago, Royal Albert Hall-London, and conferences of the World Association for Symphonic Bands and Ensembles, College Band Directors National Association, National Association for Music Education, American Bandmasters Association, and the Midwest International Band and Orchestra Clinic.  Principal commissions include those by the William D. Revelli Foundation, The US Air Force Band, The US Army Band, The US Marine Band, Northshore Concert Band, Tara Winds, and Fairfax Symphony Orchestra. Recent guest conducting engagements include those with the Houston Symphony Brass Ensemble, United States Air Force Band, NAfME All-National Honor Concert Band, and Banda de Conciertos de San Jose (Costa Rica).

Mr. Camphouse has served as guest conductor, lecturer, and clinician in 43 states, Canada, Europe, and China.  He was elected to membership in the American Bandmasters Association in 1999 and has served as founding coordinator of the National Band Association Young Composer Mentor Project since 2000.  He conceived and edited the unique 4-volume book series for GIA Publications, Composers on Composing for Band.  His 5th book with GIA Publications (Whatsoever Things … The Life and Teachings of John P. Paynter) was published in 2014.

The 2021-2022 academic year marks his 44th year of full-time teaching in higher education.  In 2006, Professor Camphouse joined the faculty of George Mason University (Fairfax, Virginia) where he serves as Director of Concert Bands, conductor of the wind symphony, and teaches undergraduate and graduate courses in composition, conducting, and orchestration.  Other principal artistic, teaching, and administrative positions have included serving as Music Director and Conductor of the New Mexico Music Festival at Taos Symphony Orchestra, Associate Director and Music Division Head of the Virginia Governor’s School for the Arts, Acting Dean of Music of New World School for the Arts in Miami, and Interim Director of the George Mason University School of Music.

Professor Camphouse attained regional finalist status in the prestigious White House Fellowship Competition in 1993.  In 2002, he received an Outstanding Faculty Award sponsored by the State Council of Higher Education for Virginia, the Commonwealth’s highest honor for faculty at Virginia’s colleges and universities for demonstrated excellence in teaching, research, and public service.  In 2011, Camphouse received the Kappa Kappa Psi Distinguished Service to Music Award in recognition of and appreciation for valuable contributions to the growth and development of the modern college/university band in the field of composition.  In 2015, Camphouse received the Outstanding Contributor to Music Award from Phi Beta Mu International Bandmasters Fraternity. Mark Camphouse has been married to Elizabeth Ann Curtis (Executive Director of the Mason Community Arts Academy) since 1982.  They have twin daughters, Beth and Briton.

Saturday, March 26, 2022
Young Comnposers Competition Concert

Featuring winning works from the 2021-22 Young Composers Competition and music by our guest composer Mark Camphouse, performed by Chamber Project Saint Louis.

 

ALL EVENTS ARE FREE AND OPEN TO THE PUBLIC

*Dates and event presentation subject to change.

More Information

2020-2021
Guest Composer: David Werfelmann
Winners

Level I
First Place: Luca Pasquini, 16, Denver, CO
Second Place: Frazar Henry, 14, Bonita Springs, FL
Level II
First Place: Daniel DiMarino, 20, Cleveland, Ohio
Second Place: Connor Johnson, 20, Dexter, Michigan

2019-20
Guest Composer: Angélica Negrón
Winners
Level 1
First Place: Noah Tan, 16, Stevensville, Michigan
Second Place: Madeline Cheng, 15, Los Altos, California
Level 2
First Place: Jane Meenaghan, 18, Los Angeles, California
Second Place: Sami Seif, 21, Cleveland, Ohio

2018-19
Guest Composer: NIloufar Nourbakhsh
Winners
Level 1
First Place: Yusei Hata, 16, New York City, New York
Second Place: Caroline Bragg, 15, Brookline, Massachusetts
Level 2
First Place: Paul Novak, 20, Reno, Nevada
Second Place: Jenny Yao, 18, Cambridge, Massachusetts
Honorable Mention: Nathaniel Heyder, 19, Cleveland, Ohio

2017-18 
Guest composer: Kyong Mee Choi
Winners
Level 1
Co-1st Place, Solomon Ge, 14, from San Jose California
Co-1st Place, Bo Huang, 16, Rutherford, New Jersey
Co-2nd Place, Brinson Moore, 15, Greenwood, South Carolina
Co-2nd Place, Avik Sarkar, 16, Chestnut Hill, Massachusetts
Level 2
1st Place, Josiah Sprankle, 21, Kansas City, Missouri
2nd Place, Julian Freyo, 21, Cleveland, Ohio

2016-17 
Guest composer: Elizabeth Ogonek
Winners
Level 1
First Place: Stella G. Gitelman Willoughby from Cambridge, Massachusetts 
Second Place: Li Chibing from Beijing, China
Honorable Mention: Andrew Courtney from Corona del Mar, California
Level 2
First Place: Alex Williams from Kansas City, Missouri
and Lucy McKnight from Los Angeles, California
Honorable Mention: Shiwei Liu from Shanghai, China
Best from St. Louis: Zach Fendelman

2015-16 
Guest composer: Dr. Lansing McLoskey
Winners
Level 1
First Place: Simon Cohen, Chicago, Illinois 
Second Place: Stella Gitelman Willoughby, Cambridge, Massachusetts
Level 2
First Place: Alex Berko, Solon, Ohio
Second Place: Alex Williams, Columbia, Missouri

2014-15
Guest composer: Dr. Don Freund
Winners
Level 1
First Place: Paul Novak, Reno, Nevada
Second Place: Julia Riew, St. Louis, Missouri
Honorable Mention: Molly Monahan, Holland, Michigan
Level 2
First Place: Erin Hoerchler, Jefferson City, Missouri
Second Place: Gus Knobbe, St. Louis, Missouri
Honorable Mention: Kelly Stathis, Poughquag, New York

2013-14
Guest Composer: Dr. Beth Denisch 
Winners
Level 1
First Place: Joseph Jordan, New York City, New York
Second Place (tie): Molly Monahan, Holland, Michigan and Paul Novak, Reno, Nevada
Level 2
First Place: Cooper Minnis, St. Louis, Missouri
Second Place: Gus Knobbe, St. Louis, Missouri

2012
Guest Composer: Dr. Zack Browning 
Winners
Level 1
First Place: Michael Parsons, Stirling, New Jersey
Second Place: Stuart Ross Carlson, Dexter, Michigan
Level 2
First Place: Jack Hughes, Reston, Virginia
Second Place: Wesley Devore, Centennial, Colorado

2011
Guest Composer: Dr. Stephen Dankner
Winners
Level 1
First Place: Ari Korotkin, Birmingham, Michigan
Second Place: Eleanor Bragg, Brookline, Massachusetts
Honorable Mention: Michael Parsons, Stirling, New Jersey and 
Felix Jarrar, Bridgeport, Connecticut
Level 2
First Place: Thomas Feng, Fremont, California 
Second Place: Wesley Devore, Centennial, Colorado
Honorable Mention: Riley Crabtree, Vancouver, Washington

2010 
Guest Composer: Shulamit Ran
Winners
Level 1
First Place: Alexis Lerner, Upper Saddle River, New Jersey
Second Place: Andrew Stock, St. Louis, Missouri
Honorable Mention: Jared W. Hedges, Lindenhurst, Illinois and
Sidarth Jayadev, Saratoga, California
Level 2
Co-First Place: Daniel McCallum, London, UK and
Mahlon Berv, Stamford, Connecticut
Honorable Mention: Alexander Blank, Rock Hill, Missouri  and Riley Crabtree, Vancouver, Washington

2009 
Guest Composer: Dr. Chen Yi
Winners
Level 1
First Place: Jack Hughes, Reston, Virginia
Second Place: Riley Crabtree, Vancouver, Washington
Honorable Mention: Sam Reising, Portland, Oregon
Level 2
First Place: Anthony Hernandez, Columbia, Missouri
Second Place: Lauren Wells, Kansas City, Missouri
Honorable Mention: Cole Perkinson, Portland, Oregon

2008
Guest Composer: Dr. Dinos Constantinides
Winners
Level 1
First Place: Cole Perkinson, Portland, Oregon
Second Place: Riley Crabtree, Vancouver, Washington
Honorable Mention: Ian Evans Guthrie, Washougal, Washington
Level 2
First Place: Kristen Walker, Liberty, Missouri
Second Place: William Bryant, Murphysboro, Illinois
Honorable Mention: Marta Sofia Botelho Vieira, Evanston, Illinois/Portugal 

2007
Guest Composer: Dr. Jared Spears
Winners
Level 1
First Place: Yan Zhu, Brentwood, Missouri
Second Place: Gabriel Maichel, St. Louis, Missouri
Honorable Mention: Cole Perkinson, Portland, Oregon and
Jack Hughes, Reston, Virginia
Level 2
First Place: Daniel Winfield, O’Fallon, Missouri
Second Place: Benjamin Hart, St. Peters, Missouri
Honorable Mention: William Bryant,  Murphysboro, Illinois and
Matthew Mendez, Cambridge, Massachusetts

2006
Guest Composer: Dr. James Mobberley
Winners
Level 1
First Place: Jack Hughes, Reston, Virginia
Second Place: Yan Zhu, Brentwood, Missouri
Honorable Mention: Gabriel Maichel, St. Louis, Missouri
Level 2
First Place: Elizabeth Lim, Cambridge, Massachusetts
Second Place: Timothy Eshing, Maryland Heights, Missouri
Honorable Mention: Adam Schumaker, Elsah, Illinois

2005
Guest Composer: Dr. John Cheetham
Winners
Level 1
First Place: Yan Zhu, Brentwood, Missouri
Second Place: Jack Popper, St. Louis, Missouri
Honorable Mention: Charlie Capps, St. Louis, Missouri
Level 2
First Place: Louis Goldford, Ballwin, Missouri
Second Place: Benjamin Hart, St. Peters, Missouri
Honorable Mention: Daniel Winfield, St. Charles, Missouri

2004
Guest Composer: Dr. Claude Baker
Winners:
Level 1
First Place: Benjamin Hart, St. Peters, Missouri
Second Place: Andy Oster, Festus, Missouri
Level 2
First Place: Daniel Godsil, St. Louis, Missouri
Second Place: Michael Dunsmoor, O’Fallon, Missouri